צור קשר

ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  ליווי בחקירה משטרתית

  הכנה וליווי לחקירה משפטית

  קבלת זימון לחקירה במשטרה אינה סיטואציה פשוטה ולכן יש חשיבות רבה להתכונן היטב לחקירה פלילית. החקירה הראשונית במשטרה נחשבת לחקירה בעלת משמעות רבה עבור החשוד בעבירה פלילית ותוצאותיה יקבעו האם החשוד ישוחרר לביתו או שמא ישלח למעצר. חשוד בעבירה פלילית שאינו עבר הכנה וליווי לחקירה משפטית מטעמו של עורך דין פלילי, עשוי למצוא את עצמו בסיטואציה בה הוא עלול לגרום נזק רב לרבות הפללה עצמית בשל אי הכנה.

  אולם חשוד שהגיע מוכן לחקירה עשוי למצוא את עצמו כאשר הפרשה מאחוריו. יש להבין כי חקירה במשטרה מעבר לסיטואציה לא נעימה עבור החשוד הינה בעלת חשיבות רבה בעת הכנת תיק פלילי והודעתו של החשוד מהווה מסמך מרכזי בו יעשה שימוש שופט המעצרים בבואו להחליט האם לשחרר את החשוד לביתו או שמא לשלוח אותו למעצר.

  מהלכה של חקירה פלילית במשטרה

  המשטרה מחליטה על פתיחת חקירה בעקבות הגשת תלונה כאשר המתלונן נפגע. השוטרים נוהגים לרשום כל תלונה אך במקרה של עבירות קלות יש לבחון  האם לפתוח בחקירה. ישנם מקרים בהם המשטרה סבורה כי אין עניין בפתיחת החקירה כתוצאה מחוסר עניין לציבור. במקרה בו מדובר על עבירות סמים, המשטרה עשויה לפתוח בחקירה בעקבות משלוח של הודעות טקסט במכשיר הפלאפון של החשוד בעבירה כאשר המשטרה עושה שימוש בהודעות הטקסט על מנת ללכוד חשודים נוספים.

  כיצד מסתיימת חקירה פלילית במשטרה?

  בסיום החקירה התיק מועבר לפרקליטות או למחלקת התביעות במשטרה, זאת לפי סוג העבירה. על התובע לקבל החלטה אחת מבין שלוש החלטות:

  1. האם לסגור את התיק בלי להגשים כתב אישום.
  2. האם להחזיר את התיק למשטרה לצורך המשך החקירה.
  3. האם להגיש כתב אישום נגד החשוד.

  בשנים האחרונות ניתן לראות שורה של פרשות  אשר הסתיימו ללא העמדה לדין בשל החשיבות של ליווי גורם מוסמך בחקירה משפטית. בניהם פרשת הסוס הטרויאני בה היה חשד לריגול תעשייתי באמצעות החדרה של תוכנת ריגל למחשבים של חברות מובילות במשק. אותה חקירה פלילית הסתיימה ללא העמדה לדין כתוצאה מליווי והכנה משפטית.

  הזכות להיוועץ עם עורך דין במהלך החקירה

  בעת החקירה החשוד רשאי לנצל את הזכות להיוועץ עם עורך דין. כאמור, המעמד של חקירה פלילית אינו פשוט בייחוד לאדם הנחקר בפעם הראשונה. אדם הנחקר בפעם הראשונה עשוי להיות מקרה נוח עבור חוקרי המשטרה לצורך ביצוע תרגילי חקירה אשר בסיומם הוא עשוי לומר דברים מזיקים אשר יגרמו לסיבוך הסיטואציה ללא קשר האם הוא חשוד בעבירה בה הוא מואשם.

  כללי התנהלות בחקירה

  • נחקר אשר נמצא במעמד של חקירה ראשונה ומפגש ראשוני עם חוקרי משטרה עשוי להיראות לא במיטבו דבר העשוי להיות נוח עבור החוקרים.
  • חשוד או עד: יש לדעת האם מדובר בחקירה כחשוד או חקירה כעד. במידה ומדובר בחקירה כחשוד, הרי ניתן לבחון את הזכות להיוועץ עם עורך דין. במקרים מסוימים המשטרה עשויה לעכב את זכותו של החשוד לקבלת הייוועצות עם עורך דין אך יש לדאוג למיצוי הזכות על מנת לקבל הנחייה מצידו של עורך הדין כיצד לנהוג.
  • זכות השתיקה: במידה ויש הסתברות כי בוצעה עבירה, ניתן להשתמש בזכות השתיקה ולמסור לחוקרים הודעה כי מתן העדות יתעכב עד להגעה של עורך דין.
  • במקרה של טעות: במקרה וחלה טעות, הרי הדבר הראוי לעשותו הוא לספר את הגרסה לאירוע ובמידה והחשוד סיפר שהיה בעת האירוע במקום אחר – טענת אליבי  יש להציג את הטענה כראשונה.
  • מסירת גרסאות: אין למסור מספר גרסאות בעת חקירה. מסירת מספר גרסאות בעת החקירה עשויה להוביל את החוקרים להצביע על החשוד כמי שאשם בעבירה וכתוצאה מכך להחליש את עדותו.
  התקשרו עכשיו דילוג לתוכן