צור קשר

ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  עבירות המתה

  3 עבירות המתה:

  חוק העונשין מבחין בין 3 עבירות המתה: רצח, הריגה, גרימת מוות ברשלנות. שלושת העבירות תוצאתיות, ונחשבות לעבירות גרימה, דהיינו – כל מעשה או מחדל שיגרמו למוות, ייכלל בהן. בשלושתן היסוד העובדתי זהה – אדם אחד גורם למותו של אחר. עם זאת, יש הבדל עצום ביניהן, שבא לידי ביטוי ביסוד הנפשי שנעוץ בביצוע העבירה. בהתאם לכך – גם הענישה שונה.

  ​רצח – גרימת מוות בכוונה תחילה

  רצח הינו החמור מבין כל עבירות המתה וכל העבירות שבחוק. היסוד הנפשי של רצח הינו כוונה תחילה – כוונה להרוג המלווה בשיקול דעת, בהכנה שעשה הרוצח לקראת המעשה ומתוך רצון להשיג את התוצאה הקטלנית. העונש על רצח הינו מאסר עולם.

  ​הריגה – גרימת מוות שלא בכוונה תחילה

  להבדיל מעבירת רצח, היסוד הנפשי של הריגה הינו פזיזות, אדישות או קלות דעת, כאשר המעשה או המחדל אינם מלווים בכוונה תחילה. למרות שהתוצאה זהה – גרימה למותו של אדם – עבירת הריגה הרבה פחות חמורה מעבירת רצח, שכן ההורג לא התכוון מראש למעשהו. העונש על הריגה הינו 20 שנות מאסר.

  ​גרימת מוות ברשלנות – רשלנות זאת מילת המפתח!

  גרימת מוות ברשלנות היא הדרגה הכי פחות חמורה בגרימת מוות, והיסוד הנפשי שלה הוא רשלנות. המשמעות היא שהאדם שגרם למוות לא היה מודע לטיב מעשהו, נסיבותיו או תוצאותיו , הגם שצריך היה להיות מודע להם. גרימת מוות ברשלנות היא עבירה שמאפיינת אנשים נורמטיביים, בעיקר נהגים נורמטיביים הגורמים למותו של אדם בעת תאונת דרכים.

  ​על מנת שמקרה כלשהו יסווג בתור גרימת מוות ברשלנות, על התביעה להוכיח שלושה דברים:

  1. ​קיומה של חובת זהירות.
  2. הפרת החובה – כלומר התרשלות.
  3. קיום קשר סיבתי בין הפרת החובה למות הקורבן.

  ​הענישה על גרימת מוות ברשלנות הינה עד 3 שנות מאסר ופסילת רישיון לתקופה של למעלה מ-10 שנים.

  התקשרו עכשיו דילוג לתוכן