צור קשר

ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר

  עבירות צווארון לבן והלבנת הון

  עבירות צווארון לבן נוגעות להתנהגויות לא חוקיות שתכליתן להפיק רווחים בלתי חוקיים על-ידי שימוש באמצעים פסולים. בעבר הכינוי ביטא עבירות שבוצעו בידי רמי הדרג, אך הדבר לא רלוונטי כיום כיוון שמתמקדים במהות העבירה ולא במעמדו של העבריין. עבירות אלה כוללות: מרמה והונאה, לקיחת שוחד, מתן שוחד, קבלת דבר במרמה, זיוף מסמכים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, עבירות מס, דו"חות וידיעות לא נכונים, תרמית בניירות ערך, שימוש במידע פנים של חברה ועוד.

  ​מדוע אנשי הצווארון הלבן מסתכנים בפלילים?

  ​עבירות צווארון לבן מבוצעות בידי עובדים בכירים בחברה, שלרוב משתייכים למעמד סוציו-אקונומי בינוני ומעלה. אם כך, מדוע להם לבצע עבירות כלכליות? לתשובה זו מספר הסברים שיכולים להניח את הדעת. ראשית, עברייני צווארון לבן לעיתים חוששים לאבד את אשר השיגו וגרוע מכך – להגיע לפשיטת רגל ופגיעה בסטטוס שלהם. כמו כן, לעיתים עברייני צווארון לבן נקלעים למעגל העבריינות בשל 'מודל לחיקוי' שנמצא בקרבתם. לרוב המודל יהיה המעסיק הישיר שלהם או ממונה אחר עליהם בעבודה, שנהג בצורה אסורה ונתן גושפנקה להתנהגות פלילית כמו לדוגמה מתן שוחד. העובד יפנים את ההתנהגות הנ"ל וינהג בצורה בדומה בעתיד.

  ​בנוסף, עברייני צווארון לבן לעיתים מסתכנים בעבירות פליליות במקום עבודתם מפני שהדבר מהווה עבורם ריגוש. לקיחת שוחד, גניבה ממעביד וכיוצא בזה יוצר סיכון עבורם שמקנה להם תוספת טעם בחיים. הדבר מתקשר לסיבה נוספת המניחה כי ישנם פשוט אנשים שאוהבים להרחיב את הרכוש, השליטה והעסקים שלהם ורואים לנכון לעשות זאת בדרך לא חוקית. זאת ועוד, ישנם אנשים שמבצעים את העבירות מתוך הרגשה שלא מעריכים את עבודתם נכון. הדבר יוצר תחושה שמקום העבודה מזלזל בהם ולא רוכש להם את הכבוד הראוי, דבר שבתורו יוצר פתח לביצוע עבירות מתוך יצר נקמנות.

  ​אילו עבירות נכללות בעבירות צווארון לבן?

  1. ​לקיחת שוחד.
  2. ​מתן שוחד.
  3. ​קבלת דבר במרמה.
  4. ​קבלת דבר בתחבולה.
  5. ​עבירות זיוף.
  6. ​רישום כוזב במסמכי תאגיד.
  7. ​עבירת עושק.
  8. ​עבירות מס.
  התקשרו עכשיו דילוג לתוכן